|
Itt a nyár, a kánikula. Amikor már elviselhetetlen a hőség, tömött sorokban megindulunk a vízpart felé. Fürdőzünk és napfürdőzünk. De vajon tényleg tudjuk a lassan kőbe vésett szabályokat? Cikkünk segítségével teszteld le tudásodat! |
A frissítő víz után pedig kifejezetten jól esik a nap meleget adó sugara. De vajon tényleg jól esik-e?! Az évek óta tartó mérsékelt napozást hirdető kampány az embereknek csak egy részét győzte meg az elővigyázatosság betartásáról. Egy másik részük azonban rendületlenül kitart kedvelt időtöltése mellett.
Kiss Gabriella kozmetikus:
„A napozás igazán káros hatásai csak évekkel később jelentkeznek. Vagyis ez nem olyan, mint amikor valaki elcsapja a gyomrát. Ha megeszel valamit, ami nem jó, egy-két órán belül rosszul leszel, gyomorrontást kapsz. A napozással kapcsolatban folyamatosan a bőrrákkal riogatnak bennünket az orvosok, ez azonban gyakran csak évekkel később következik be, ha egyáltalán bekövetkezik. A szépen lesült bőr, viszont vonzóbb mint a rák, amit ráadásul nem is biztos, hogy elkapsz. Még mindig nem veszik komolyan az emberek a légköri változásoktól megváltozott napsugárzás erejét. Az pedig, hogy öregíti is a bőrt a napfény, még kevesebbeket érdekel. Sok vendégem van, akiket próbálok lebeszélni a túlzott napozásról. Nem győzöm kenni a hidratáló krémeket a pergamenszerű, elvékonyodott, szomjazó bőrre. Talán riasztóak ezek a mondatok, de őszintén úgy gondolom, hogy tilos lenne a délelőtt 11 és délután 4 közötti időszakban napozni!” A jól eső, természetes sütkérezést (tehát nem a szoláriumot) persze nem kell száműznünk az életünkből. Ha betartod a szükséges óvintézkedéseket, kifejezetten jót tehetsz önmagadnak és a bőrödnek azzal, hogy napozol. A hangulatjavító, D-vitamin-szintézist elősegítő, vérkeringést fokozó és, immunrendszert serkentő hatásai fontosak, de jó tudni, hogy mindehhez viszonylag kis „dózisú” napsugár is elegendő. Vagyis az, hogy a szervezetnek szüksége van például a D-vitaminra, még nem jelenti, hogy délelőtt 10-től délután 4-ig feltétlenül a tűző napon kell tartózkodni.
|
Az egészséges napozás ABC-je:
• Ne napozz délelőtt 10 és délután 4 óra között. A napsugárzás lényegesen gyengébb a reggeli és a késő délutáni órákban. • Védekezz a bőrtípusodnak megfelelő napozó krémmel, a napozás előtt 20-30 perccel kend be magad! A bőr fotótípusától függően válassz erősebb, vagy közepesen erős védelmet biztosító, vízálló napozó krémet, melynek használatát a napozás során többször ismételd meg. Olyan napozószert válassz, amely tartalmaz UVA, és UVB szűrőt is. Az UVA sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolva okozhatnak károsodásokat. Az UVB sugarak pedig a leégésért felelnek. A tápláló, öregedést gátló hatóanyagokkal gazdagított készítmények napozás közben is ápolják a bőrt. • Gyerekek ne napozzanak! Ettől függetlenül persze kend őket magas
Önámítás vagy önbarnítás
A különböző kozmetikai gyártóknak gondjuk van azokra is, akik úgy döntöttek nem napoznak, ám áhítoznak a bronzos ragyogásra. Az önbarnító a bőr legfelső hámrétegét „napoztatja”, amely azért nem káros, mert itt a már elhalt sejtek találhatók. A napozás során viszont a felső hámréteg mélyebben lévő, élő sejtjeit éri a sugárzás. Az önbarnító adta barnaság a bőr hámlása során fokozatosan kopik le. Az elvileg ideálisnak tűnő ötlet két hátránya, hogy szinte képtelenség egyenletesen felvinni, ezért foltos lesz az eredmény, illetve a kapott árnyalat rendszerint természetellenes.
| faktorszámú (40-től fölfelé), vízálló napozókrémmel, hiszen szeretnek a napon pancsolni, játszani. Adj rájuk világos színű, könnyű sapkát és figyelj rájuk, hogy minél többet tartózkodjanak a hűs, árnyékban, illetve itasd őket. Az egészen pici babák bőrét teljes mértékben óvd a naptól! • Kend magad akkor is, ha nem napozol, de a szabadban tartózkodsz. - Ne feledd, ha tengerparton nyaralsz, a víz visszaveri a napsugarakat, illetve a napnak a víz alatt is van hatása. Árnyékban, fürdőzés, hajókázás közben is használj napozószert. • Napozás előtt ne használj semmilyen kozmetikumot (parfüm, dezodor, smink), ezek ugyanis egyrészt fényérzékenységet okozhatnak, másrészt eltömíthetik a pórusokat, amelyeken keresztül nem tud távozni az izzadság. Egyes gyógyszerek is okozhatnak fokozott fényérzékenységet! • Viselj világos színű sapkát vagy kalapot és UV védelmet biztosító napszemüveget. A nap szárítja a bőrt, ezen kívül melegben fokozottabb a test kipárolgása. Hidratáld magad belülről is, igyál sok vizet! • Napozás után hűsítsd, hidratáld a bőröd, használj napozás utáni készítményeket, melyek nyugtatják, regenerálják és táplálják a kültakarót.
| A napozó pasi
Bizony nem könnyű rávenni a teremtés koronáját, hogy alaposan bekenje magát a strandon. Jobban jársz, ha a leégést követő „beteg férfi nyafogás” helyett és persze az egészsége érdekében inkább a kezedbe veszed az ügyet és a napozókrémet, és kedvesen, gyöngéden leápolod a párodat. A férfiakat általában zavarja a krémek okozta ragacsos érzet. Válassz olyan készítményt, amely könnyebb, például spray állagú, illetve magas faktorszámú és mindenképpen vízálló.
| | |